Rady a tipy

Jak seřídit bezrámový systém Aluvista

Schématický obrázek s popisem:

Snímek obrazovky 2024-05-01 192959

Návod na seřízení:

Zasklívací systém AluVista zahrnuje některé díly, které se vyplatí čas od času zkontrolovat. Prodlouží se tak jejich životnost. Jak na to:

Nejprve: Celé zasklení očistíme od nečistot, včetně kolejí a všech komponentů. Komponenty a koleje můžeme promazat silikonovým nebo WD olejem, pozor na silikonová těsnění, ty ne.

1. Výjezd: Na horní koleji je upevněn plastový výjezd skel(1), který se vlivem otvírání může uvolnit a po té by mohlo dojít až k vypadnutí otevíraných skleněných křídel. Plastový čep(6) nahoře musí při zavírání naléhat na celou plochu výjezdu skel(1). Pokud je opírá pouze z poloviny je zde již riziko vypadení skla při jeho manipulaci. Seřídit zároveň tak, aby horní čep(6) při dovírání mírně zapružil.

2. Seřízení skel: Po spodní kolej je sklo vedeno pomocí nastavitelných plastovéhých koponentů(3,5,7) Jednotlivá skla by měla být v řadě za sebou ve váze, tak aby svírala svislou rovnobežnou spáru. Toho docílíme pomocí ibusního klíče č.3 na komponentech(3,7). Po seřízení skel rovněž doporučujeme zkonrolovat a případně dotáhnout všechny šrouby a knoflík čepu(5).

3. Unašeč:(7) Tento prvek je upevněn na sklo pouze silikonovým tmelem. Při odpadnutí je třeba nejprve vyčistit montážní kanálky od stávajícího tmelu a poté nasadit unašeč na sklo a přilepit přes tyto kanálky silikonovým tmelem. Nechat v zavřené poloze minimálmě jeden den.

Tip na prodloužení životnosti těsnění

Nezbytnou částí bezrámových systému jsou silikonová těsnění, jedná se o části které jsou nejvíce namáhány povětrnostními vlivy a životním prostředí. Proto je nutné je čas od času vyměnit.

Ačkoli jsou tyto těsnící prvky opatřeny UV filtry dochází vlivem slunečního záření k jejich degradaci. V praxi se setkáváme s jevem, který naponáhá degradaci plastových součásti a jejich životnost se tak může zkratit až na 1-3 roky.

Dochází k tomu zejména na jaře, kdy kvetou stomy a pyl se na tyto části usazuje.

Po té se vlinem slunečního záření tento pyl roztaví a vnikne do povrchu plasů.

Na základě tohoto procesu lišty ztratí UV ochranu, ztvrdnou a začnou se rozpadat.

Při pilové sezoně, prašnosti doporučujeme zvýšenou ochranu, lišty stačí otřít vlhkým hadříkem.

Údržba bezrámových zasklení

Bezrámová zasklení nevyžadují mimořádnou údržbu. Pro podporu jejich dlouhé životnosti a bezvadnou funkčnost však doporučujeme:

- čistit dráhu posunu křídel od prachu a hrubých nečistot (listí, led, sníh)

- čistit drenážní otvory ve spodní kolejnici

- v prašném prostředí vysát prach z kartáčkového těsnění

- mytí skel běžnými čistícími prostředky bez obsahu organických rozpouštědel a za použití tekutých písků. Pro snadnější mytí můžete použít stěrku na teleskopiské tyči.